Ce tratamente pentru hemoroizi exista?

Daca experimentezi oricare dintre simptomele despre care am discutat aici, atunci mergi la medicul de familie pentru o trimitere sau direct la medicul proctolog pentru un diagnostic corect si mai multe sfaturi.

Tratarea hemoroizilor nu este simpla, ca aplicarea unei creme si asteptarea ca ei sa dispara peste noapte si in nici un caz nu se poate face fara experienta unui medic proctolog. Cele mai multe creme si geluri nu vor fi, în general, capabile sa te scape de hemoroizi, dar pot ajuta la tratarea simptomelor si sa te usureze de efectele hemoroizilor. Tratamentele existente se pot aplica la domiciliu si sunt disponibile atat in farmacii la liber cat si in baza de prescriptie medicala, in functie de ce medicament este vorba.

De asemenea luati in considerare ca foarte multe din cremele minune pentru hemoroizi sunt inutile si sunt menite doar sa umple anumite buzunare.

Daca, totusi, hemoroizii continua sa iti cauzeze sangerari, durere si disconfort puternic, ii poti indeparta chirurgical ori non-chirurgical prin diferite metode insa acest lucru se stabileste impreuna cu medicul. Ca la orice problema medicala, este important sa actionezi cat mai repede sa ii tratezi, inca de cand observi ceva neclar, pana la urma cea ce noi am spus la sectiunea hemoroizi – cauze incomplet, de asta trebuie sa faci mai multe verificari.

Be the best. Fuck the rest! 30 ani. Scriu o data pe saptamana iar cand o fac, o fac bine. Daca ai intrebari si-mi scrii pe fb sau mail, iti raspund in maxim 2 zile.
8/101 rating
te-a ajutat aceast articol? dă-i un vot

SCRIE UN COMENTARIU / INTREBARE / PARERE

Please enter your comment!
Please enter your name here